Prosím Vás aký je rozdiel medzi obytnou a úžitkovou plochou bytu?

Úžitková plocha je súčet podlahových plôch obytných miestností, a miestností príslušenstva bytu ( schodisko, pivnica, komora, WC, kúpeľňa, hala, chodby atď. ) bez plochy lodžií, balkónov a terás.
•    do podlahovej plochy miestnosti sa započítava plocha nad ktorou je minimálna svetlá výška 1,30 m
•    do plochy miestnosti sa započítava plocha arkierov a výklenkov, ak sú súčasne najmenej 1200 mm široké, 300 mm hlboké, a 2000 mm vysoké od podlahy
•    do plochy miestnosti sa započítava plocha zabratá vykurovacími telesami, inštalačnými predmetmi, technickým zariadením alebo strojovým vybavením a kuchynskou linkou, nezapočítava sa plocha okenných a dverných výstupkov a plocha zabratá zabudovaným nábytkom)
Obytná plocha je súčet podlahových plôch všetkých obytných miestností v dome / byte.  Za obytné miestnosti sa považujú: obývacie izby, detské izby, spálne, pracovne, hobby miestnosti, hosťovské izby atď. Medzi obytné miestnosti sa nepočíta príslušenstvo domu.
•    Kuchyňa, ktorá má plochu viac ako 12 m² sa považuje za obytnú miestnosť, čiže sa započítava do obytnej plochy domu.
Zastavaná plocha je plocha podlažia (prízemia), resp. plocha stavby ktorá je v kontakte s terénom. Do zastavanej plochy domu sa počíta aj kolmý priemet daľších podlaži ak su odlšné oproti prízemiu.
•    Prečnievajúce časti ako napr. strecha, balkóny, markizy sa nezapočitavajú