Od začiatku januára 2023 vstupuje do platnosti novela zákona, podľa ktorej digitálne platformy musia automaticky poskytovať informácie o svojich klientoch daňovým úradom. Odteraz budú informácie o príjmoch ľudí a firiem z digitálnych platforiem  prúdiť automaticky jednotlivým členským štátom. Prvýkrát tak Booking či Airbnb a iné, poskytnú finančnej správe údaje o príjmoch prenajímateľov bývania za rok 2023“

Prenajímateľom tak zostáva na registráciu na daňovom úrade na platbu dane posledný mesiac. V opačnom prípade im hrozia vysoké pokuty. Raz ročne dostane finančná správa aj informácie od platforiem pre zdieľanú ekonomiku a virtuálnych trhovísk s rôznym tovarom. Okrem údajov o prenájme bytov, domov či chát na krátkodobé aj dlhodobé bývanie budú mať informačnú povinnosť aj všetky portály, cez ktoré ľudia či firmy predávajú služby a tovar či prenajímajú autá, bicykle a iné dopravné prostriedky. Finančná správa dostane z portálov a platforiem zoznam firiem a ľudí s ich kompletnými identifikačnými údajmi a údajmi o dosiahnutom príjme cez danú platformu.

Kto nepodlieha povinnosti? Oznamovacej povinnosti nebudú podliehať veľkí poskytovatelia hotelového ubytovania, vládne subjekty, subjekty s akciami ktoré sa obchodujú na regulovanom trhu s cennými papiermi. Platformy taktiež nebudú posielať údaje o malých predajcoch tovarov, ktorí vykonajú menej ako 30 činností s úhrnnými tržbami neprevyšujúcimi 2000 eur počas sledovaného oznamovacieho obdobia. Ak nehnuteľnosť prenajíma živnostník alebo firma s aktívnym identifikačným číslom organizácie (IČO), nepotrebuje sa osobitne registrovať na daňovom úrade z dôvodu prenájmu. Všetci ostatní majú povinnosť registrovať sa na daňovom úrade do jedného mesiaca, od začiatku prenájmu nehnuteľnosti. (12.2022)